четвъртък, 29 юли 2021 г.

Пампорово Кулата Снежанка

Края на май 2021 г.

За първи път сме в тази част на Родопите, около Смолян.

Родопите се намират в Южна България, част от Рило-Родопския масив. Името на планината е с тракийски произход.  Общата площ на Родопите е 18 000 кв. км.  Най-високият връх на Родопите е връх Голям Перелик - 2191 м. От планината извират реките Арда, Въча, Чепинска, Стара река, Върбица.

За първи път отсядаме в курорта Пампорово, разбира се зимата не ни е предпочитан сезон, както и планината. Затова избираме края на май, просто като бягство от ежедневието и града за 5 дни.

Пампорово е планински курорт в България. Разположен е в Родопите на 1650 м надморска височина, в подножието на връх Снежанка. Курортът разполага с добре поддържани ски-съоръжения и ски-писти, туристическият зимен сезон започва през месец декември и продължава почти до края на април. Летния - от средата на юни. Ние попаднахме между двата натоварени сезона, Пампорово е направо празно - екстра, тишина и спокойствие, макар и с неработещи лифтове, тъкмо възможност да походим пеша.





Огромни по над 150 метра иглолистни дървета.












Центъра на Пампорово, отседнали сме току под връх Снежанка, пеша по пътя се разходихме до центъра. Почти всичко е затворено.










На втория ден започваме голямото катерене по пистата до връх Снежанка, озорихме се, но успяхме за 90 минути, на слизане за 40 минути. Отправната точка е от тук:)



Връх Снежанка е разположен на около 15 км от град Смолян,  Пампорово е  в неговото подножие. Това е и най-високият връх в курорта. Със своите 1926 м. Снежанка привлича целогодишно туристи. През зимата любителите на ски , сноуборд и моторни шейни използват изградените писти. От самия връх тръгват и няколко въжени линии. През лятото пък туристите са привлечени от отличните условия за пешеходни преходи, риболов и други.



Пътят до върха е асфалтиран,  поддържан и обозначен. 



И сняг тук таме имаше, но иначе улучихме прекрасно време.



На върха е изградена телевизонна кула, чието строителство е започнало през 1973г.  и е завършило през 1978г. Оттук БНР и БНТ започват да излъчват своите предавания още през 70-те години на миналия век. Входът за разходката из кулата струва 10 лв.  На входа се предлагат се различни сувенири, ние си купихме истински медени родопски звънци, с вълшебен звън.
Изкачването до горе се извършва с асансьор. 
Кулата е с височина 156 метра. На най-високата част на кулата е разположено кафе-панорама на 2019м. надморска височина с невероятна 360 градусова панорамна гледка към Родопите. 



Изумителна е гледката, уверявам ви. Над облаците сме.






При ясно време пред очите ви се разкрива цялата Студенецка седловина и  планинските върхове на родопския рид Чернатица, обрасъл с вековни ели, борове и смърчове. На юг се виждат Смолянските езера, а в далечината е гръцката част на Родопите. На запад се издига връх 
Голям Перелик, в чието подножие се намират китните села Стойките и Гела. Оттук се виждат Рила и Пирин, а на север и Стара планина. От изток се вижда платото Рожен, заедно със купола на Роженската обсерватория. Имаме страхотен професионален руски бинокъл, но съжалихче, че не се сетихме да го вземе от София.










Пихме коктейли, хапнахме, снимахме се и...обратно надолу, че дъжд се очакваше да рукне, а ние сме пеша..Е, не ни заваля, прибрахме се спокойно.



събота, 24 юли 2021 г.

Салата с моркови и суров лилав карфиол

Ето и второто ми предложение на салатка със суров карфиол, и тази - много вкусна и колоритна.




Салата с моркови и суров лилав карфиол



Необходими продукти:

1/2 глава лилав карфиол
1 малък морков
магданоз
печени тиквени семки
3 фурми


зехтин
оцет от малини
хималайска сол

Начин на приготвяне:

Избрах карфиола да накъсам отново на розички, а моркова да настържа на едро, добавих нарязаните на ситно фурми, печените белени тиквени семки и поръсих магданоз. Струйка зехтин, сол и малинов оцет завършиха таци цветна чиния.


неделя, 18 юли 2021 г.

Омлетопалачинка

 Много се чудих как да нарека тази вкусотия. Видях я в някакво клипче в нета.

Аромат на яйчица с масло, разтопени сирена във вътрешнстта, и зачервена хрупкава тънка питка. Опитайте този аламинут, ще ви засити и хареса.

Необходими продукти за 1 порция:

2 питки - тортиля, лаваш или както и да се наричат, от тези тъничките ( ползвала съм едни зелени със спанак и спирулина, от Т-маркет - чудно е с тях)
бучица масло
3 яйца
настърган кашкавал
някакво/ви  налични сирена
прошуто/какъвто и да е колбас, може и без него
може да сложите любима подправка, аз опитах със самардала - чудно е





Начин на приготвяне:

В тиган за палачинки слагаме да се стопи маслото, може леко да се препържи, поставяме веднага едната питка. Разбиваме бързо трите яйца и ги изливаме отгоре, да излезе и отстрани. Докато стягат яйцата слагаме настъргания кашкавал, сирена, колбаси, каквото решите. Захлупваме с втората питка и притискаме леко с ръка, да се спои от яйцата. Обръщаме внимателно, подхващайки с шпатула или дълъг нож. Оставяме да се позачерви и от тази страна и внимателно преместваме в чинията. 
Хапваме топло, като режем с нож и вилица, като пица.




понеделник, 12 юли 2021 г.

Кашкавал пане на фурна

Една позабравена рецепта, която си припомних наскоро.








Продукти:

250-300 гр. настърган кашкавал 
150 - 200 гр. оризово брашно 
4 яйца
300-400 мл прясно мляко 
2 ч.л. бакпулвер 
вегета
шарена сол
масло

Кашкавала настъргах на едро.
В купа разбих яйцата и млякото. Добавих оризовото брашно и бакпулвера, и разбърках до гладка смес. Добавих настъргания кашкавал и разбърках. Тавичка с размер 30х20 см. намазах добре с масло и изсипах сместа. Сложих на няколко места парченца масло отгоре.
Пекох около 25-30  минути, или до апетитен загар на 200 градуса. 
Сервирах топло със залена салата.



А това е по-стара снимка на по-стар вариант, който се среща на много места в интернет, но ще я запиша и тук.

Продукти:

250 г настърган кашкавал
3 яйца
250 мл. прясно мляко
3 с.л. брашно
1 бакпулвер
1 ч.л. сол
масло за намазване

Приготвянето е по същия начин.



сряда, 7 юли 2021 г.

Салата с лилав карфиол

В момента, в който видях тази лилава топка нямаше какво да ме спре да си купя:))
За да запазя цвета исках да оставя суров карфиола.


Като потърсих информация в нета се оказа, че не само красив, но и полезен е този зеленчук.
Същите полезни пигменти, които се съдържат в червеното вино, са открити и в не толкова популярния лилав карфиол. Малко се замислих дали не е ГМО разработка, но четох, че единствената разлика между лилавия и белия карфиол е, че първият е добре зареден с антоцианин, същия антиоксидант, който се среща и в червеното вино. Пълен с полезни фибри, фолиева киселина и витамин С.

Аз обичам салати със суров карфиол, а тази се оказа и толкова красива!


Салата с лилав карфиол и нар

1/2 глава лилав карфиол

2-3 стръка копър

1-2 с.л. зърна от нар  

дресинг:

зехтин

лимонов сок

горчица с мед

хималайска сол

1-2 с.л. сок от портокал




Приготвяне:

Накъсваме измития карфиол на розички, възможно по-малки, поръсваме с зрънцата нар и наситнения копър и поливаме с приготвения дресинг. Аз лично смесвам продуктите за него в малко бурканче и разбивам енергично. Задължително покривам с фолио и оставям в хладилника да отлежи няколко часа.