неделя, 30 май 2021 г.

Шоколадова торта с маскарпоне, сок от бъз и козунак





 Необходими продукти:



1 малък козунак (моят беше замразен във фризера от Великден - с кокос и рожков)
1/2 ч.ч. сок от бъз

1 кутия от 500 гр макарпоне
150 гр черен шоколад
200 мл течна сладкарска сметана

150 гр черен шоколад
200 мл течна сладкарска сметана







Начин на приготвяне:

Козунака се нарязва на тънки филийки, които се нареждат в тортена форма. Козунака се напоява със сиропа от бъз, който предварително се загрява леко. 

Сметаната за крема се загрява и преди да заври към нея се добавя натрошения шоколад. Оставя се за минута, след което ененргично се разбърква. Оставя се да се охлади, след което се разбърква внимателно с шпатула с маскарпонето. Половината крем се нанася върху блата. Отгоре се нарежда втори ред филии козунак и отново крем, заравнява се. 

Останалата сметана също се загрява, отново се добавя натрошения шоколад, изчаква се и се разбърква до пълно хомогенизиране. Получената глазура се излива в центъра на тортата, като леко се накланя тортата, да се разнесе равномерно. Оставя се в хладилника да стегне. Украсява се. Аз нямах много време и украсих с шоколадови бонбони - шишенца коктейли, други шоколадови бонбони на Линдор, шоколадови топчета и няколко шоколадови чипса.



















събота, 29 май 2021 г.

Честити 56!

Бъди винаги до мен, като скала, на която да се облягам...за да покорим заедно още много върхове!






И нямаше как без торта - набързо след скитосването:

понеделник, 24 май 2021 г.

Бърза пилешка пържола от бут на тиган

 При Пепчо попаднах на тази вкусотия.

Продукти: 

4 пилешки пържоли от бут
2-3 с.л. сок от лимон
3-4 с.л. зехтин
черен пипер
сол
40 мл бяло вино
1 с.л. мед
2-3 ск. чесън

Приготвяне:

Пържолите се измиват, почистват и подсушават.По кожата се правят няколко плитки нареза.
Посоляват се леко, прибавят се зехтина и лимоновия сок и се разтриват с  ръце.
Тиган с капак се загрява на котлона.Пържолите се поставят в тигана с кожата надолу, между тях се пускат грубо смачканите скилидки чесън и се затварят с капак.
Оставят се така за 5-6 минути да се пържат/задушават, след което се обръщат от другата страна за още 5 минути Меда се разтваря във виното. Прибавя се при пържолите в тигана и отново се затваря с капака.
След 2-3 минути пържолата се обръща отново върху кожата и готви още 2-3 минути, вече без капак. Така течността се изпарява, а на дъното остава съвсеем малко гъсто сосче, което намазваме върху извадените в чинии за сервиране пържоли.
Поръсват се веднага с черния пипер.

Аз поднесох с картофи по рецепта на Джейми Оливър.








неделя, 23 май 2021 г.

Градинска салата с нар и моцарела


Необходими продукти:
1 опаковка градинска салата
1 нар
1 топка моцарела
сок от лимон
зехтин
сол



Начин на приготяне:
Салатата се измива (тази от Лидл май е готова за консумация и измита, но въпреки това), отцежда и настанява в широка, плитка чиния. Отгоре се нарежда нарязаната моцарела, може и да се накъса, да не се реже. Поръсва се със зрънца пресен нар,  овкусява се със сол, зехтин и лимонов сок, може да се разбият заедно на дресинг.

Салатата стои много красиво, аз я приготвях за коледните празници, макар сега да публикувам. Идеята видях в бр.7 на списание кулинарен журнал от 2016 г.

 

неделя, 16 май 2021 г.

Павел баня


Едно тихо и спретнато българско градче. Насладихме му се в началото на март, но беше същинска пролет там. Определено ни осигури нужната почивка - тишина и спокойствие, така нужни след гъмжащата и стресова столица.

Павел Баня се намира в Южна България, в централната част на Казанлъшката котловина на 395 метра надморска височина. Намира се на на около 180 километра от София, на брега на река Тунджа.
Град Павел баня e национален балнеоложки център, добил известност с лечебните си минерални води. Те се характеризират като слабоминерализирани, хипотермални, радоновои, силициеви и флуорни. От седемте естествени сондажни източника бликат минерални води с температура от 50 до 61 °C. Курортът е профилиран за лечение на дегенеративни и възпалителни ортопедични заболявания на опорно-двигателния апарат, състояния след травматични и ортопедични заболявания, дегенеративни, ставни и периставни възпалителни заболявания, заболявания на периферната нервна система – дискова болест, моно- и полиневрити, радикулити, заболявания на централна нервна система и др.
В града са разположени общо 11 басейна с минерална вода, от които 7 закрити и 4 открити.

Подреден център, красив парк и градски плаж с минерална вода привличат туристите, особено в летния сезон.

Градът е, основан след Освобождението на България, Павел баня предлага множество културни забележителности. Тук са разположени исторически паметници и природни обекти.

На територията на общината се отглежда българска маслодайна роза и други етерично-маслени култури – лавандула, мента и анасон. В община Павел баня има 9 действащи розоварни, в две от които се практикува старинен метод на розоварене и са отворени за посещение. Периодът на розобер е кратък – през май и юни. Тогава цялата община ухае на рози.

Каня ви на разходка. В парка и центъра.


Паметник в парка






В центъра се намира паметника Чешмата Майка, легенда гласи, че който отпие от водета, пак ще се върне в града.









Паметник на най-младия участник в Ботевата чета - Цанко Мѝинков - Комитата, който живее до 90 годишна възраст в Павел баня.











Читалището. Такива мънички танцьори видяхме на репетиция.





В парка  е поставен 2,4 метра паметник от бронз в цял ръст на княз Павел Александрович Романов, син на руския император Александър ІІ Освободител. Изработен е от скулптура Тамер Халил. Паметникът е открит на 29 юни 2018г. на празника на светите апостоли Петър и Павел.









Паметник на Тодор Мазаров - български певец, тенор, представител на стила белканто. Роден е в Павел Баня. Мазаров е първият оперен певец, който е изпял на виенската оперна сцена ариите си на български език.





Кафе на слънчице.











Храм Рождество Богородично, беше затворено, в ремонт.


















Паметника на загиналите финландски войници в борбата за национално освобождение



Радват ме първите тревички и цветенца.















И едно объркало се кокиченце, в саксията на палмата.










Симпатичен макет на тунел и мост.









Чудесна сладкарница в хотел Антик, точно зад автогарата.







Интересен обект на изкуството са останалите последни два бряста в Павел баня, резбовани от известния местен резбар Иван Бубев през 2003 г., в чест на 125 годишнитната на града. По дърветата се виждат символите на минералната вода, на розите и на типичните за района кукерски маски.






Мястото, където бяхме отседнали - непертенциозно, но чисто и уютно.













С книжка на слънчевата тераса - пълен релакс.













Магазин Роси, препоръчвам, много интересни нещица си купихме.











Ресторант Маркони - чудесно място за похапване, много сме доволни, опитаме и други места, но тук определено ни допадна най-много. Непременно опитайте пицата, аз не съм привърженик, но тук пицаря е феноменален, приготвя я пред вас!

































Довиждане, Павел баня!