Преди 2-3 седмици си направихме страхотна разходка.
Дестинацията беше Сърбия. Не бяхме ходили с мъжа ми от деца там (е, поотделно, де), въпреки, че ей го къде е!
Минахме покрай Димитровград или Цариброд. За разлика от нас, сърбите продължават да си обработват земята – за тях тя е начин за съществуване.
Пазара в Пирот е в събота, улучихме, и е точно, като от едно време, напомни ми за 70 - 80 години у нас. Истински, свежи продукти, директно продавани от производителите, наслагани направо на кашонче на земята, или на ниски масички.
Много съм впечатлена от качеството на хранителните продукти и от цените им. Определено си заслужава човек да отиде, дори само на пазар. Купихме и ние, това, онова, но не бях подготвена какво точно да търся. Мисля, че скоро ще повторим и този път ще имам списък.
Сега си напазарувахме сирене, кашкавал - по-хубави и по-евтини, червен пипер, каймак, макар че още отлежава в хладилника, без да знам какво да го правя и какво точно представлява, опитах го - вкусно е:))
Градът е известен с килимите си, но ние не успяхме да видим.
Разходихме се по централната улица, около новия голям хотел в центъра.
Отидохме и до средновековната крепост - Калето, но беше затворено. Легендата свърза крепостта с юнака Момчил, станал независим владетел в Беломорието и Родопите. Доста занемарено ми се стори. Видяхме и парка на героите.
Страхотни закусвални, ухаещи на прясно изпечен хляб.
Купихме за у дома и два вида колбас, шунковия ми хареса, но другия - между шпек и пресен - не особено. Имаше пилешки пържоли от бут, мариновани за скара, пресни, пресни, които бяха на цена около 3,50 лв., направо без пари, но нямаше как да вземем в жегата.
Нишка баня
Курорт, от рода на нашата Банкя. Разходихме се, пихме по кафе, домашно:)
Следващата ни дестинация е града на феите – Ниш.
През Ниш минава стратегическата пътна артерия, свързваща Близкия изток с Централна и Западна Европа. Градът е с население над 200 000 души. В средновековието Ниш е бил в рамките на българската държава.
Разходката ни започна от Нишката крепост - една от забележителностите на града. Крепостта е от най-запазените на Балканите.
Разположена е брега на р. Нишава на хълм, свързан с широк мост през реката с центъра на града. Изградена е върху останки от древни укрепления.
В крепостта има метеорологична станция, осигуряваща синоптични прогнози за града.
Много приятен парк, има зад стените на крепостта, може да се обиколи пеш, или със специални влакчета, на цена около 2 лева.
Не знам споделяла ли съм, но уви - историята е най-слабата ми страна, още от училище. Може би затова ми се видя интересен разказа на екскурзоводката за времето, когато и двата града са били в очертанията на Родината ни. А Ниш, според някои източници е бил средата на България:) Все още има семейства, считащи себе си за българи, както и такива, които не си го признават, и претопени вече с годините...
После се разхождахме по централните улици и по препоръка на екскурзоводката, която беше страхотна, се отправихме към Казанджийското сокаче - къса уличка, със ресторанти (кафани) от едната, и кафета от другата страна.
Е, казвам ви - няма такава вкусна храна, каквато хапнахме там.
Аз не си падам много по скарата, но тази беше умопомрачителна от първата хапка.
Пийнахме си и биричка - зайчарско и макар рядко да консумирам алкохол, особено бира - услади ми се.
Мъжа ми си избра вешалица, а аз ядох пълнено пилешко филе с кашкавал и някаква пушено-солена мръвка...абе тези хора само месо ли ядат:))
Големи са майстори, сега разбирам значението на думите "сръбска скара", яла съм и у нас - няма нищо общо, повярвайте ми, включително и тази на небезизвестния майстор Миро.
Ще споделя и цената, защото много ме впечатли - двете огромни порции скара, които не успяхме да изядем, огромна сръбска салата, две чудни, също големи питки, и двете бири, ни излязоха около 25 лева...
Къде ти у нас такива цени, за качеството да не повтарям, има какво да научим от съседите, също и като отношение към клиента.
За езика сигурно си знаете - особено в Пирот - все едно сме си у дома, в Ниш по-трудно, но пак се разбираме.
Нямаше как да не снимам и общината:))
По пътя обратно видяхме, че новата магистрала, се строи от българска фирма:)
Не мога да кажа, че съм особено впечатлена от Пирот и от Ниш, но пък е нещо различно, места, където не сме били и затова останахме доволни.
Мога да кажа обаче, че не се усетихме като чужденци в Сърбия, по ред причини - исторически, социални, териториални.... Но с гордост твърдя, че някак се усеща, че сме малко повече европейци от тях.
Чудесна разходка,Весе!Миналата година колегите ми подариха същата екскурзия за рождения ми ден и ходихме с половинката-много ми хареса Ниш.Беше в началото на юли и беше много горещо.
ОтговорИзтриванеЖиве, аз се чудих кой беше ходил и търсих инфо по блоговете, ама виж, забравих, че си била ти...
ОтговорИзтриванеСледващия път свиркай да ходим заедно:))
Веси, уцели ме в сърцето с тази разходка! Имам приятелка, която живее в Димитровград, и много искам да отида да я видя. Обаче ми е много далече, но някой ден и това ще стане. Хареса ми разказа ти за Пирот и Ниш. Всичко звучи и изглежда интересно, особено сръбката кухня! Поздрави и усмихнат ден!
ОтговорИзтриванеТеди, на нас пък ни е на една ръка разстояние Димитровград:)
ИзтриванеААко искаш аз ще намина при приятелката ти, като знам какви са гостоприемни комшийте, добре ще ми е:)))
Шегувам се, но ти пожелавам скоро да имаш възможността да отидеш!
Този коментар бе премахнат от автора.
ОтговорИзтриванеЕй това е - някои скитат, други се потят с ремонти! ;)))
ОтговорИзтриванеАко знаеш, Весе, колко обичам да скитосвам из Сърбия, винаги ми е харесвало там и съвсем като у дома си се чувствам - спокойно, лежерно и някак близко на душа и сърце. Щом ще има друг път пак, свиркай да ходим заедно! ;)
За каймака аз мога само да ти препоръчам както по сръбските кафани го предлагат - или замразен на сладолед, или в добавка на катми/палачинки (и в солен, и в сладък вариант бива), а за повече идеи питай Снежето (Елти).
Прегръдка голяма!
Аз пък завидях за ремонта, че в нас от години сме в предремонтно положение, всичко е на вили и могили...
ИзтриванеС удоволствие бихме споделили с вас една разходка по сръбско:)
Каймака ми прилича на домашното масло на баба, солен е леко даже, мазах го на препечени филии:))
Приказка ми разказа ти Веси!Една красива приказка с картинки!За мой(наш) срам не сме отскачали до комшиите....,май е време :)!
ОтговорИзтриванеПоздрави,Веселушке!
Еми хайде, де, Миленче, то само Пловдив - Варна:)
ИзтриванеСменете посоката:)
Веси,
ОтговорИзтриванепреди години съм минавала през Сърбия.Тези хора работят земята, никак не се стесняват или притесняват от този факт.Имат едни големи печки по къщите, от тухли.Можеш да отопляваш цялата къща с тях - от 2 или 3 етажа.Кухнята им е разкошна.Направи си с каймака пиперки.Имам една стара рецепта - изпечени зелени пиперки леко се запържват / с дръжките / и се заливат с каймака.Само да клокнат за няколко минути и са готови.Аз ги правя винаги лятото, не овалвам пиперките предварително в брашно.Само ги изпичам, обелвам, леко запържвам и заливам с овче мляко или каймак.Много вкусни стават.А сръбската скара е всеизвестна, салатите им са разкошни наистина.Навсякъде ме поздравяваха с поздрава " Дал Бог добро ! " .Така е било и навремето в България.Днес обаче много неща се промениха.
Поздрави !
Ели, да, трудолюбиви и вярващи са, като народ. За къщите, екскурзоводката ни разказа, че когато родителите имат например 3 синове, задължително построяват в двора 3 еднакви къщи, малки, големи, според възможностите. Но само за синовете, ако има и дъщеря, тя отива при свекърите, които също са се погрижили да построят на мъжа и(сина си) къща. И наистина видяхме много такива домове по пътя.
ИзтриванеКаймака не се ли разтопява, като залееш чушките, моят е стегнат, точно, като масло, и като запекох на филийки се разтопи...
Това и с поздрава, и с други неща ми напомня наистина за едни времена у нас, от преди поне 30 години...за зло или за добро ние сега сме различни, но пак казвам, и си мисля - малко по-европейци, по пътя обаче за жалост загубихме и ценни качества и традиции.
Веси,
Изтриванекаймакът е мазнината на млякото.Когато стои в хладилник се стяга .Преди години , когато имахме животни събирахме много каймак и от него правихме масло.Но гъстото овче мляко и пресният каймак е най - подходящ за приготвяне на тези пиперки.
Поздрави !
Ели, зная за каймака, на български, обичам да го хапвам и така,като го обирам от млякото.
ИзтриванеОбаче, този, сръбския продукт, наречен каймак е нещо друго, не мога точно да го определя.
Доставяли са ми и от една смолянска мандра каймак, което пък си беше нещо като прясна бита сметана...
Явно под това име се крият разни вкусотиии:)
И овче мляко много обичам. Много често правя една рецепта на Жоро Бордовски за пиперки по панагюрски, с кисело мляко, предполагам твоята е подобна. Усмихнато утре!
Весе, благодаря за чудесната "екскурзия".
ОтговорИзтриванеЗа мене беше истинско удоволствие.
По този маршрут съм минавал десетки пъти и не е за вярване дори не съм се отбивал от пътя да ги погледна.
Сега, когато вече не мога да пътувам, истински съжалявам, че не съм го направил.
Разкошни снимки и много добър разказ.
Бате, радвам се, че те разходих:)
ИзтриванеАма какви са тези приказки, че не можеш да пътуваш, не така:)), притесни ме:(
Хубава разходка и снимки, а разказът за трапезата е доста изкусителен. Опитвала съм само истинската плескавица попътно, сега "се наточих" и за воаяж:). Усмихнато лято!
ОтговорИзтриванеПетя, заслужава си!
Изтриване