сряда, 24 юни 2026 г.

Студен чай от лилав босилек за Еньовден










Необходими продукти: 

1 връзка лилав босилек

2-3 литра вода

ползвах агаве на вкус, но може мед или кленов сироп, също и захар

сок от лимон, пак на вкус, да кажем един лимон за това количество

Начин на приготвяне:

Слагам водата да заври. Дръпвам от котлона, слагам измития босилек и оставям да се запари и изстине. Тогава добавям агавето/или друг подсладител/ и сока от лимон. Когато се сложи лимона, цвета става още по-внаситен. Поставям в хладилника да се охлади. 

Чудесна освежаваща напитка, при това без химия, а полезна и ефектна. За ползите може да прочетете в интернет, основно има антиоксидантни свойства, подпомага храносмилането и дихателната система. Разбира се, трябва да се консумира умерено.

Снимкита не се получиха, но цвета и много приятен.

понеделник, 4 май 2026 г.

А ла тирамису

 








Продукти за тава с размери 40/20 см:

Около 16 големи бишкоти (от италианската седмица в Лидл, но може всякакви!
500 гр маскарпоне
300 гр крема сирене, натурално
200 мл течна сметана
сироп от агаве на вкус - около 50 - 100 мл
какао за поръсване
две големи дози силно еспресо кафе + едно разтворимо нес кафе в чаша мляко


Начин на приготвяне:

Бишкотите се потапят бързо в кафето и се нареждат в подходяща тава. Разбиват се маскарпонето, крема сиренето и сметаната + агавето до хомогенност. Половината смес се разстила върху бишкотите, следва втори пласт бишкоти и останалия крем. Поръсва се плътно с горчиво качествено какао. Ставя се да престои няколко часа, най-добре за цяла нощ.

Не ме съдете за снимките, но не се съмнявайтае за вкуса.


събота, 11 април 2026 г.

Христос Воскресе! Да заключим всичко старо и да дадем път на любовта и светлината в живота!

Христос Воскресе!

 Нека този светъл празник бъде едно ново начало! 

Нека възкръснат любовта, смисъла, хармонията!

Вярвам, че нещо ново и красиво е на път да се случи, защото знам, че всички го заслужаваме!

Топлина, уют, детски смях, смисъл, здраве и благодат!

























вторник, 10 март 2026 г.

Горещи лучено-кашкавалени сандвичи



Това е рецепта от любимия ми някога сайт - Гответе с мен, по времето по което собственик и администратор беше Юлия - Марабу. Мисля, че и тази рецепта е нейна. Простичка, лесна, много вкусна и мисля, че няма член на форума, който да не я е приготвял. Снощи попадайки на някакви кашкавалени сандвичи, внезапно се сетих за тази вкусотия, станах от леглото, и късни вечерта си ги приготвих и хапнах, след вечеря...хм, разбира се:) Сайта е меко казано обезобразен от новия собственик, но все пак успях да открия рецептата.


Необходими продукти:

селски хляб (франзела, пълнозърнест хляб или тост) 6-8 филии 
кромид лук 1 средна глава 
яйце 1
настъргано сирене тип Моцарела *** 200 г (ползвах чедар)
сол
смлян черен пипер
1 ч.л. суха подправка по вкус -чубрица, ароматни градински подправки, суха гъбена супа (ползвах самардала)


Начин на приготвяне:
Лукът се почиства и нарязва на дребно (не в блендер, за да не се получи течен пълнежа).

Всички продукти се смесват и пълнежът се разпределя по филиите (дебелината на пълнежа е около 1 см).

Тефлонов тиган се нагрява. Аз намазах с масло.

Запържват се на среден огън 2-3 минути от всяка страна - първо се поставят с пълнежа надолу, а не намазаната страна се намаслява с олио/зехтин (аз намазах масло).

Горещите лучено-кашкавалени сандвичи се поднасят горещи или леко изстинали.

събота, 7 март 2026 г.

Салата с моркови и рукола

 









Един клип във ФБ ми привлече погледа с тази слънчева салата - оказа се чудесно разнообразие, различно от обичайните салатки, не по-малко вкусна и полезна.

Необходими продукти:

4 моркова

1-2 ск.чесън

сока на половин лимон

зехтин

сол

рукола

Начин на приготвяне:

Морковите се нарязват на желани парчета, при мен продълговати, около 3 см дълги. Сваряват се в подсолена вода само за 6-7 минути и се отцеждат. Към тях се прибавят смачкания чесън, сока от лимона и зехтин на вкус, може да се добави още сол при нужда, разбъркват се и се оставят в хладилника - при мен за 24 часа, до следващата вечер. Аз добавих и руколата, но според мен е по добре тя да се сложи в деня на консумиране, ще е свежа, а така бе загубила свежестта си.

Много приятно се съчетава сладостта на моркова, горчивината на руколата и свежестта от лимона и чесъна.

четвъртък, 5 март 2026 г.

Разядка с авокадо и риба тон




И нещо вкусно пак от групите - при мен за здравословна и засищаща закуска, но може и като разядка да се предложи. Търпи много импровизации.

Необходими продукти:

1 голямо авокадо

2 сварени яйца

малко консерва риба тон

около 100 грама зърнесто сирене котидж

сол/самардала

черен пипер

сок от лимон

домат

Начин на приготвяне:

Всичко без домата се намачква с вилица, може и да се пасира, но на мен така ми харесва, овкусява се със сол, пипер, лимон. Намазва се дебело върху черен/пълнозърнест хляб, и отгоре се поставя резен домат, посолява се и се хапва с апетит. Оказва се, че и здравословното може да е вкусно, ако си го направим такова.

неделя, 1 март 2026 г.

Вратни пържоли/слайс






 

От Лидл купих врат, нарязан на тънки слайсове, около 0,5-1 см. Приготвих ги  по идея в една от кулинарните групи във ФБ. Чудни се получиха.

Необходими продукти:

1 опаковка вратни слайсове, май е около 500 гр не обърнах внимание, но вътре са поне 8.

сол

черен пипер

кимион

брашно за овалване

гъби - 250 гр

4 големи картофа

1 глава кромид лук

олио 

масло

риган

мащерка

3 ск.чесън

200 мл шампанско ползвах (по рецепта е бира, но нямах)

1-2 с.л. натурално царевично нишесте

Начин на приготвяне:

Осолих пържолките, добавих черен пипер и малко кимион. Овалях в брашно, запържих ги в малко олио от двете страни и ги сложих в йенска таничка. В същата мазнина запържих  лука и гъбите, 2-3 скилидки чесън. Изсипах това върху пържолите и около тях, добавих шампанското и 1/2ч.ч. вода- да покрие малко над половината на пържолите.Картофите нарязах на филийки, като не рязах до долу, за да се получи ефект хармоника,осолих, сложих им малко риган и масло. Върху пържолите сложих мащерка. Пекох с капак на 200 градуса, около 1ч и 15мин. Разбих чаша  вода с царевично натурално нишесте, сгъстих, като допекох още около 3-4 мин до лек загар, вече без капак. Изключително вкусно е - месото се топи в устата, всичко останало е вкусна гарнитураq а лимонче накрая довършва съвършения вкус