неделя, 31 януари 2021 г.

Пилешко филе пане




Необходими продукти:

700 гр пилешко филе
2 жълтъка
2 белтъка
щипка червен пипер
сол
2-3 ск. чесън
20 гр царевично нишесте



Начин на приготвяне:

Филето се нарязва на ленти, които се начукват с острото на ножа, добавят се жълтъците, пресован чесън, щипка червен пипер и сол. Оставят се настрана да се мариноват за 15-20 минути. Овалват се в нишестето. Разбиват се белтъците, филетата се овалват в разбития белтък и се пържат в нагорещено олио, на степен 4-5 от 6 възможни, т.е. не на най-силна степен, за да не останат сурови отвътре.

Много вкусни, крехки и мекички, не са хрупкави.

Баба Гануш е чудесна гарнитура.

Рецептата видях в Ютуб, в руско клипче.







Зелена салата с портокал и кашу

Необходими продукти:
1/2 зелена салата
200 гр салата валериана
резен айсберг салата
1 малък портокал, почистен от ципите
50 гр кашу
люспи твърдо сирене, при мен Пекорино Романо

Дресинг:
1 с.л. зехтин
хималайска сол
1 с.л. горчица - моята е зърнеста с мед
4 с.л. портокалов сок
шепа сурово кашу





Начин на приготвяне:

Зелениите се нарязват, валерианата оставям цяла. разпределя се филирания портокал. Продуктите за дресинга се миксират в блендер и се полива салатата. Настъргва се твърдото сирене и се декорира с кашу, което може да е сурово или запечено.







 

сряда, 27 януари 2021 г.

Родопски клин с ориз





Блога на Петя е страхотен. Но най-изкушаващото нещо в него за мен са нейните баници. Все си обещавам да опитам да ги приготвя всичките, и все не намирам време.
Но тази ми се видя по-лесна, заради готовите кори и я спретнах наскоро. Променила съм малко.Чудесна е.






Необходими продукти:


4 листа кори за баница Одрински /Аз ползвах фини - 8 листа/
6 яйца
250 гр ориз, измит хубаво и сварен в подсолена вода
250 гр сирене
олио за намазване на тавата и корите
масло за намазване на готовата баница
сол 

Начин на приготвяне:
В правоъгълна тава, ползвам от печката постилам четирите кори за баница така, че да са задигнати леко към стените. Всяка кора намазвам обилно с мазнина.Поръсвам последната кора с половината натрошено сирене.
В купа разбивам яйцата и добавям охладения ориз.Цялата оризово-яйчена смес изсипвам върху сиренето. Отгоре натрошавам останалото сирене.
Покривам всичко с останалите 4 кори, като да намазвам помежду им с мазнина. Отгоре също намазвам с олио.
Пека във фурната на 200 градуса до приятен загар, но да не остава недопечена.
Готовата баница с тъмно-златиста коричка се изважда от фурната и намазва с малко масло.
Оставя се за около 20 минути да се охлади.
















вторник, 26 януари 2021 г.

Сованка от Разградско

Много от вас не биха и прочели тази рецепта, от тези, които ще я прочетат, мнозина не биха я приготвили никога, толкова е простичка... Но аз съм от останалите, които непременно опитват такива автентични български (и не само) ястия.

Рецептата е от една малка книжка, издадена от "24 часа" през 2009 г. с 45 рецепти от цяла България! В тази книжка една от рецептите е от самоковския край, от моята баба - рецептата за Каша от киселец. Друг интересен факт е, че в книката присастват рецепти на шестима познати, между които моите приятели - Жорето Бордовски, Пепа Стоева и Пеполина.

Рецептата, която ви предлагам е приготвена от баба Бена от село Кривня, Разградско.

На мен много ми се услади.



Необходими продукти:
1 връзка пресен лук
2 сушени червени чушки
700 мл прясно мляко
2-3 с.л. брашно
1 ч.л. червен пипер
2-3 с.л. олио
чубрица
сол
магданоз



Приготвяне:

Нарязват се на ситно лука и чушките, запържват се в олиото. Прибавя се брашното, разбърква се, следва червения пипер и след минута млякото. През цялото време се бърка, за да не загори. Добавят се солта, чубрицата и ситно нарязания магданоз.













петък, 22 януари 2021 г.

Азербайджански сладки - мутаки

Имах удоволствието да опитам тези сладки в оригинал, разкошни са, топят се в устата. Въобще за сладките в Азербайджан може да се пише много, но истината е, че само ако ги опитате там ще усетите техния неустоим аромат и вкус. Навсякъде се продават и са разкошни, с истински, качествени продукти, няма растителни вредни мазнини, няма добавки и консерванти. 

Пригатвяла съм няколко рецепти в блога си от Азербайджан - сочинската баклава и довгата са едни от тях, различни, необичайни, но много вкусни, и двете по рецепта на Аля. Отдавна се каня да приготвя и още.

Рецептата за тези сладки намерих в БГ-мама, приготвена от Лабрекс.

Харесаха ми, колегите също ги одобриха, но изобщо не са това, което съм опитвала в Баку. Така че ще продължа да търся точната рецепта, може би трябва да погледна и в подарената ми книга с местни рецепти.

Ей ги, навитите, като кифлички:)



Необходими продукти тесто:

500 гр заквасена сметана
1 ч.л. сода за хляб
щипка сол
300 гр меко масло
2 с.л. коняк
брашно до еластично тесто


Плънка:
300 гр. смлени орехи
2,5 чаши захар
2 белтъка, разбити на сняг
канела 




Приготвяне:

Смесвате всичките продукти за плънката.
В 500 гр заквасена сметана добавете 1 равна ч.л.  сода за хляб, разбийте с тел, добавете щипка сол,  300 гр размекнато краве масло, разбийте с тел, сипете 2 с.л. коняк и брашно толкова, че да се получи еластично и не твърдо тесто. Оставете в хладилника за час.
След това разделете на топчета, около 8, всяко едно разточете сравнително тънко и разделете на 8 сектора. На всяко секторче сложете плънка и завийте като кифлички. Не се маже с яйце, печете в загрята фурна при температура 170-180 градуса  10-15 мин, зависи от фурната. Кифличките трябва да придобият златист загар. Препоръчва се да не се препичат, просто стават хрупкави, а иначе са страшно мекички. Готовите кифлички оваляйте в пудра захар. 
 







сряда, 20 януари 2021 г.

Баунти




Продукти:
захар - 100 г
сметана - 200 г сладкарска
масло - 50 г краве
кокосови стърготини - 200 гр

за глазурата:
шоколад -
200 гр черен
50 гр бял




Приготвяне:
В съд с незалепващо покритие сипете сметаната, маслото и захарта. Загрейте, докато сместа заври и захарта се стопи, след това добавете кокоса и разбъркайте добре.

Във формички за бонбони, продълговати, може и в такива за лед се сложете от кокосовата смес, уплътнете добре.

Оставете в хладилник да се охлади за около 2 часа. След това извадете внимателно.

На водна баня разтопете шоколада, половината потопете в шоколада, а нa останалата част направете фигурки с шоколад отгоре.

Охладете, докато шоколадът стегне.

Да ви е сладко!







 


Рецептата е от  Мюрвет Юсуфов, от сайта Готвач.бг

вторник, 19 януари 2021 г.

Панирани бити печурки

Тазе рецепта съм срещала отдавна из интернет пространството, не знам кой е източника, но е лесна и вкусна.

Необходими продукти:

около десетина едри печурки
сол

1 яйце
1 с.л. соев сос
1/2 ч.ч. вода
10 гр прясна мая
брашно

 




Приготвяне:

Постъпваме жестоко с гъбите, като ги поставяме върху дъска и ги удряме отгоре с друга,  по този начин гъбите се сплескват и леко нацепват остстрани. Посоляваме. Разбъркваме продуктите за панировката до гъста смес. Потапяме гъбите от двете страни и пържим в сгорещено олио. Поднасяме със салата.






Аз панирах и крекхо месце в същата панирока, чусдесно се получи и то.





понеделник, 18 януари 2021 г.

Меломакарона с извара

 Това е една рецепта на Мария Христоу. Отдавна се каня и за първи път правя тези традиционни гръцки сладкишчета. Уви, не можахме да им се насладим, само ги опитахме пресни. Подведох се, че по принцип са доста трайни, но не съобразих, че с тази плънка трайността им намалява значително. Оставих ги да отлежат за Коледа, като направих две седмици по-рано. Когато отворих кутиите бяха мухлясали и ги изхвърлих. Но смятам, че заслужавт място в блога ми и ще си чакат реда да ги приготвя отново и да ги хапнем по навреме.


За тестото:
200 гр сок от мандарини
260 гр зехтин
25 гр масло
1 с.л. пудра захар
½ ч.л.сода бикарбонат
¼ ч.л. канела
настъргана кора от мандарина
600 гр. брашно


За плънката:
300 гр извара
60 гр пудра захар
¼ ч.л. канела
½ ч.л. настъргана кора от мандарина



За сиропа:
250 гр вода
350 гр захар
остатъците от настърганите и отцедени мандарини
1 пръчка канела
50 гр мед

За наръсване:
200 гр орехи,  смлени


Приготвяне:

Първо се приготвя сиропа. В тенджера се смесват захарта, водата, канелата и остатъците от мандарините. Вари се на силен котлона и не се разбърква често, защото ще започне да се захаросва. Когато заври се отстранява от огъня и се добавя меда, оставя се да се охлади.
Всички продукти за плънката се смесват до хомогенност.
Приготвя се тестото.
Мокрите съставки се смесват в голяма купа, добавят се пудрата захар, подправките и содата. Разбърква се леко и след това се прибавя на 2 части пресятото брашно. Забърква се на ръка тесто, без да се разбърква продължително – това е тайната на сполучливо тесто за меломакарона, според Мария. Разделя се тестото на 4 части. От всяка се оформят 8 меломакарона – общо 32 броя. 
Включва се фурната да загрява на 180 градуса. 
От всяко парче тесто се оформя топче, което се сплесква на кръг. В средата му  се слага от плънката. Тестото от двете страни на плънката се загъват върху нея и краищата му се съединяват. Притискат се леко с пръсти, така че тестото да се „слепи“ и плънката да се запечата в него. Така оформени сладките се нареждат на разстояние една от друга, в тава застлана с хартия за печене. Пекат се около 30 минути или докато се зачервят до приятно златисто. 
Изпечените меломакарона веднага се потапят (на части) в сиропа и престояват в него за 1-2 минути, като  се обръщат 1-2 пъти. Изваждат се с решетъчна лъжица и се нареждат в подходяща чиния. Поръсват се с орехи. В сиропа се слага следващата партида меломакарона и процедурата се повтаря. Ако ви останесироп, сгъстете го на котлона и го разпределете с лъжица върху меломакароната.Добре е да престоят поне 12 часа, преди да се консумират. Аз ги опитах единствено няколко часа след приготвянето, но пак си бяха много вкуснички!