понеделник, 30 октомври 2017 г.

Черна гора - Будва



Будва - наричана още "невестата на Адриатика" е разположена на адриатическото крайбрежие на Черна гора - невероятно очарователно, колоритно и многолико място, със своя дух, облик и история, смесени тук вече в по-голяма степен със съвременна, модерна визия.

Градът е известна туристическа дестинация и привлича туристите освен с архитектурата си, и с плажовете и нощния живот.

Безспорно най-впечатляващата част от Будва е Старият град. В миналото е представлявал малък остров, който по-късно се е свързал със сушата, посредством пясъчен провлак.
Сякаш глъчка от отминали времена отеква по калдъръмените улички на старата Будва, а застане ли човек на крепостните стени, вперил поглед в синия безкрай, вижда някогашните галери, носещи се по морето, готови за битка.

Будва е по-малка от Котор. 
Населението на града е от почти 12 хил. жители.

Напоследък на Будванската ривиера се снимат много холивудски продукции. Камбаната и котвата са част от символите на града.

Стария град има 5 входа, а оградните стени са от 5 век.

Районът на Будва е бил населен още от дълбока древност. 
Своето наследство тук оставят 2 големи древни цивилизации – древногръцката и древноримската. 
При силно земетресение от 1979 г. много от къщите в Стария град са разрушени. Днес почти не се откриват свидетелства за това катастрофално събитие - всички  къщи са възстановени в първоначалния им вид, като това отнема 8 години.

Исторически факт от нашата история - през 1002 г. Будин е превзет от войските на цар Самуил и остава в рамките на Първото българско царство до неговия край. 


В стария град има 3 основни църкви - Дева Мария от Пунта - 840 г . - затворена е и не действа. Легенда разказва, че двама испански монаси, разпространявайки по света християнската вяра, попаднали на острова, спасили се от разбита галера се заклеват да построят черква и го правят.
Вътре има галера, златен гълъб и икона.

Католическата Сен Джоан или Св.Иван - 7 в. построена, по-късно е пристроена кула, камбанария и часовник - емблемата на Будва. Вътре се намира иконата на Будванската Света Богородица или Будванската Мадона.

Православна Света Троица се отличава с пъстрата си фасада. Храмът е изграден в началото на XIX век. Пред входа е гробът на един от най-известните писатели и общественици от Будва - Стефан Митров Любиша.

Църквата Свети Сава - еднокорабна базилика, построена по времето на Неманичите, от най-малкия син.

В цитаделата са се съхранявали оръжията, вода, въобще всичко ценно за населението.

Соня ни разказа легенда за името на града - Имало в Будва богата фамилия.
Каменоделеца Марко се влюбва в красивата Елена, от богатото семейство, но родителите и не я дават. Тогава тя се хвърля в морето с думите "кайе едно буду два" - от там "буду два" и името Будва!


Статуята на танцуващото момиче  - това е може би най-яркия символ на града, или поне най-красивия и запомнящ се. 
И тук има легенда - двама влюбени се срещали всяка вечер на това място, но един ден излиза акула и изяжда момчето. Момичето не може да преживее смъртта на любимия и всяка вечер ходи на същото място и танцува, за да я види любимия и да излезе, да се върне при нея.


Плажът край града е доста каменист, но чистотата на водата е изумителна. 
В Будва и около нея има много плажове, но в близост до стария град се намира най-хубавия от тях - Могрен, известен е и плажа на нос Яз.

Вижда се и острова Свети Никола - с много богат растителен и животински свят, казват че има и муфлони, но руснаците са го "завзели" преди 4 години, местните го наричат Хавай.

На пристанището видяхме страхотни яхти, за първи път виждам такова нещо. Соня каза, че доскоро тук е била и яхтата "Северин"- на Медведев, но я нямаше и не можахме да я видим. Малко папарашки подходих, щракайки заедно с яхтите и техните собственици, седнали на по чаша питие в добра компания.

По крайбрежната улица има много заведения, нощни барове и дискотеки, както и безброй магазинчета за сувенири, дрехи и обувки.

Наблизо до Будва е градчето Пераст, описвано, като едно от най-живописните градчета в залива., нямахме го включен в програмата за съжаление. Там е и изкуствения остров с църквата „Мадоната от Скалата“, разположен в средата на залива, и остров Свети Джордже.

Летището в Тиват е на около 10 км.

Будва е буквално на 5 минути от Бечичи и Рафаилович, където бяхме отседнали.

Разходете се с мен и се насладете на менящите се цветове на небето и морето - няма толкова нюанса на синьото...,




Търговския център в Будва


И тук котараните си щъкат на воля.


Плажа, близо до Стария град - нямахме време за плаж, но си постояхме на брега.




Това е острова Свети Никола, навсякъде има фирми, с организирани разходки до него.


В дъното е най-луксозния хотел отсреща,  в Бечичи, показах ви го по-отблизо в първата публикация.





Новото строителство, като навсякъде, дано не прекалят.


И пристанището с лодките и луксозните яхти.















Пред стените сме на Стария град, влизаме от към пристанището. Камбаната на входа.







Църквата Свети Иван




Свети Сава



Цитаделата




Свети  Сава


Света Троица








Много впечатляващи са тези гледки






















Имахме възможност да посетим и втори път Будва за  престоя ни, насладихме и се отново!






















И една заигравка, логично не така грациозна, но пък ми беше забавно:))











Тепърва ще ви водя и в Дубровник, Хърватия, където също ще хапнем от прословутия им сладолед, и въпреки че аз не съм много по сладоледа, на мен лично ми хареса повече този в Будва, хапнах си  JAFFA - с шоколад и портокалови корички - уникален просто, цената - като нашия Рафи, но несравним на вкус!