понеделник, 27 февруари 2017 г.

Жадна калугерка

Този сладкиш беше популярен по соц времето, през което уви израснах. Казвам "уви" и ми иде да ревна от случващото се и в момента, и се надявам хората да се пробудят от пиянството си и идния месец да не позволим да се върнем отново в онези времена...това би било пълен мазохизъм.
Но ... това е друга тема, която не че ни ми се зачеква, но е дълга и е извън заглавието. 
Затова се връщам веднага на сладкиша. Някъде съм го срещала и под името ненаситна калугерка, в различни варианти, с различни продукти. Точно по този начин обаче не съм го срещала в интернет или кулинарните издания.  
Бях едва 18 годишна, току що започнала работа, в страхотен колектив, и всичките колежки - страхотни кулинарки. 
Тази рецепта е на Цурето, винаги когато я правя се сещам за нея. Не само сладкиша, но и самата тя е страхотна, толкова е усмихната, че дори докато говори сериозно, пак се смее:)
Имам си една стара тетрадка с рецепти, май по-честичко трябва да я отварям.







Продукти:
Блат:
5 яйца
1 ч.ч. захар
2 ч.ч. брашно
1 ванилия

За сиропиране и за крема:
1 л прясно мляко
1 ч.ч. захар
2 с.л. брашно
2 с.л. какао

1 ч.ч. счукани орехи.

Приготвяне:
Продуктите за блата се разбиват с миксер. Пече се в тава, намазана с олио до суха клечка. Оставя се да изстине.
Млякото и захарта се кипват и се разделят на 750 и 250 мл. Изстиналия блат се сиропира със 750 мл.  от топлото прясно мляко, лъжица по лъжица. 
Останалото мляко се смесва с какаото и брашното и се сварява  крем. С него се намазва блата. Отгоре се поръсва с една чаша смлени или счукани орехи.


неделя, 26 февруари 2017 г.

Банички с готови кори

За прошката...


С най-близките прошката се взима и дава лично, очи в очи, или от разстояние, с думи или мълчаливо...
Човек поне на този ден е нужно да остане и със себе си, да потърси грешки, да си даде равносметка,  да си прости, но и да вземе поука.
От тук, на всички, с които съдбата ме е срещнала и присъстват по един или друг начин в живота ми, също бих искала да кажа "Простете" -  за волни или неволни думи, действия или бездействия. 
Макар понякога да ми се иска да отговарям на лошото, в своята същност съм така устроена, че ако го направя, това ми тежи. Затова предпочитам да оставя сгрешилия да осъзнае сам постъпката си, вярвам, че това е по-добрия начин.

 Банички с готови кори



На днешния празник на трапезата се слага баница със сирене. Рецептата за днешните ми банички е от интернет, много е сполучлива:)



Продукти:
1 пакет кори за баница
4 яйца,
1 кофичка кисело мляко
1/2 кубче мая за хляб
1 ч.л. сол
1 равна ч.л. захар
олио или масло
сирене около 300 гр
2-3 с.л. брашно




Приготвяне:

Разбиваме яйцата. Към тях добавяме киселото мляко, което трябва да е със стайна температура и солта. Добавяме разтворената в съвсем малко воде мая за хляб + захарта. Прибавяме брашното и разбъркваме до хомогенна смес. Оставяме я за около 10-15 мин. Баничките редим в тава, покрита с хартия за печене. За всяка баничка са ни необходими 2 кори. Намазваме леко горната кора с олио или масло. Слагаме 2-3 лъжици от яйчно-млечната смес и намазваме кората в средната 1/3. Поръсваме с натрошено сирене. Прегъваме лявата и дясната част на двойката кори към средата, където трябва да се срещнат, без да се застъпват.Тогава получения правоъгълник завиваме на сравнително стегнато руло. По същия начин приготвяме и останалите банички. Нареждаме баничките на малко разстояние една от друга. Отгоре намазваме всяка баничка с останалата смес и поръсваме с олио или масло. Оставяме баничките да престоят още 10-15 минути (докато загрее фурната). Печем в предварително загрятата фурна на 180 градуса до хубава златиста коричка.


 

Източник: Елена Иванова


събота, 25 февруари 2017 г.

Родопски колаци






 Ах, от кога им се каня:), откакто Танчето ни ги представи така изкусително. В нета има много рецепти, но аз се доверих на нейната. Ако и вие още не сте ги направили, просто не отлагайте и миг - тооолкова са вкусни, и простички, и лесни, и икономични, с вкус на нещо, "приготвено от баба".
Напоследък приготвих доста рецепти от родопския край и всички много ми харесаха.



Продукти:

1 яйце
1 ч. ч. гъсто кисело мляко - ползвах цедено на Олимпус
1 ч. л. сода
1 ч. л. сол
1 щипка захар
100 гр сирене
1 и 1/2 ч. ч. брашно






 Начин на приготвяне:

Разбъркайте с вилица яйцето. Прибавете содата към киселото мляко, разбъркайте и изсипете при яйцето, натрошете сиренето на ситно при тях. Поръсете солта и захарта, прибавете брашното и разбъркайте. Получава се много гъста смес.
Загрейте в тиган  две супени лъжици олио на средна степен на котлона.
Гребнете супена лъжица от тестото и го изсипете в загрятата мазнина. Натопете лъжицата в мазнината и притиснете тестото с обратната и страна, защото е гъсто,  да се оформи.
Като изпържите първите колаци, ако мазнината е свършила, прибавете отново. 
Много е важно да не увеличавате котлона, а да пържите на умерена температура, ако искате да имате пухкава вътрешност на колаците, въпреки че става по-бавно.





 Опитахме ги със сладко от рози, желе от дюли и моята гордост от тазгодишните ми сладка - сладкото от бъз и портокалови корички.





вторник, 21 февруари 2017 г.

Руски тиквен пирог със сини сливи

Марина Норд е авторката, публикувала тази рецепта в нета, а аз съм я записала и отлежава години наред.
Трябваше обаче да употребя една голяма тиква хокайдо и избрах да приготвя нещо солено с нея (родопския клин) и нещо сладко, различно от тиквеник. Ето го и вкусния


Руски тиквен пирог със сини сливи




Продукти:
2 яйца
80 г масло
150 г брашно
50 гр захар
300 г тиква
50 гр сметана
1 лимон
5-6 сушени сини сливи без костилки (може само с тях, аз имах останали и другите сушени плодове)
2-3 с.л. сушени червени боровинки
2-3 с.л. годжи бери





Приготвяне:
Приготвя се тесто, аз в робота, като омекналото масло се смесва с половината от захарта и жълтъците. Добавя се брашното и всичко се смесва до еднородна смес. 1-2 с.л. вода добавих, за да стане еднородна сместа.
Приготвя се плънка, като лимонът се измива и се настъргва кората му и се изцежда сокът. Яйцата и останалата захар  се смесват с лимоновия сок. Добавя се сметаната, лимоновата кора и всичко се разбърква.

Тиквата се реже на парченца и заедно с 1-2 с.л. вода се поставя в микровълновата, до омекване, при мен за около 7-8 минути. Пасира се. Добавя се яйчената смес. Всичко се разбърква. Сините сливи се нарязват на ситно.

Тестото се разточва и се слага в тавичка, като се правят стенички. Пече се 15 минути на 200 градуса.

Вади се от фурната и върху тестото се излива тиквената смес и всичко се пече 1 час на 180 градуса.




Грешката ми беше прекалено голямата форма, затова се получи тъничък десерта, но вкуса беше много добър!


неделя, 19 февруари 2017 г.

Родопски клин с тиква и праз

Поклон, Дяконе...


Рецептата, която ще предложа на днешния ден е рецепта, която е типична за родопския край, рецепта от която за мен лъха на българщина...
Искрено благодаря на  Таня, че ни я представи, на мен много ми хареса, а тези, които не се решиха а опитат само загубиха. Обожавам такива стари, характерни за някои краища на страната ни рецепти.

Родопски клин с тиква и праз


Продукти: 

за корите:
около 1 и 1/2 ч.ч брашно
1с.л олио
1/4 ч.ч. вода



за плънката:
1 кг. тиква хокайдо (просто такава имах налична, но с хубава, българска тиква ще стане чудесно)
един стрък праз лук
3ч.л захар( аз не сложих, защото тиквата беше сладка)
2 ч.л  сол 
1/2 ч.ч олио
1ч.ч царевично брашно
2 яйца
5 шепи  фино фиде  - от Лидл на Триаделе



Замесва се меко и елестично тесто от брашното, олиото и водата. Разделя се на две части, като трябва едната част да бъде по-голяма от другата. Разточва се голямото парче на тънка кора и се постила тава, около 30 см диаметър, предварително намазана с олио, като кората трябва да е по голяма от тавата, краищата и трябва да излизат извън нея. 

Настъргва се тиквата на едро ренде. Добавя се олиото, нарязаният на ситно праз, солта и се разбърква. След това се добавя царевичното брашно, леко разбитите яйца и накрая натрошеното фино фиде. Смесва се всичко добре.

 Поръсваме плънката върху кората и отгоре покриваме с по малката кора. Печем в предварително загрята фурна на 200 градуса, докато се зачерви
Хареса ми топло повече, но и студено също е вкусно!
Ако не се страхувате да експериментирате - опитайте този солен вариант на ястие с тиква. И се пренесете стотина години назад, когато бабите от родопския край са приготвяли този клин на печката с дърва, представете си аромата, който се носи и се насладете:)!








петък, 17 февруари 2017 г.

Лазаня с кисело зеле и кори за баница

Дзверчо ми даде тази идея. Получи се много вкусно ястие - дали баница, дали лазаня, дали "нещо си" не е важно.



 Продукти:

1 пакет кори за баница
1 по-малка кисела зелка
700 гр кайма
1 стрък праз лук
3-4 с.л. брашно
700-800 мл прясно мляко
1 кубче зеленчуков бульон
олио



Приготвяне:
Запържваме каймата, в повече олио, като я раздробяваме, докато изври водата, добавяме и праза, да се задуши и той, черен пипер, риган, червен пипер. През това време отделяме листата на зелката, изрязваме дебелите жилки. Попарваме зелето във вряща вода, да се обезсоли леко и да омекне, отцеждаме.
Разделяме корите на три части. В дълбока тава нареждаме първата една трета от тях, като ги слагаме една по една, леко набрани. Върху тях разпределяме половината зелеви листа, половината кайма, следват втората една трета кори за баница, останалите зелеви листа и останалата кайма. Покриваме с последната една трета от корите. Нарязваме лазанята с остър нож на порции. Поставяме във фурната и печем за около час, докато се зачерви отгоре. През това време приготвяме соса. В олио запържваме брашното, добавяме бульона и наливаме студеното мляко, бъркайки енергично. Заливаме лазанята и връщаме отново във фурната, до зачервяване.
Ще се изненадате за вкуса.






четвъртък, 16 февруари 2017 г.

Уникален хляб с грис

Този хляб ми взе акъла още когато го видях при Катето, макар да го направих едва по коледните празници. Катето е царица на хляба. Много съм и сърдита, че не пише, някъде се загуби и така ми липсват публикациите и, надявам се да е наред всичко при нея.
Не чакайте като мен толкова време, а запретвайте ръкави и действайте, ще останете очаровани.



Продукти:

500 гр бяло брашно
250 гр пшеничен грис
11 гр суха мая
1 с.л. сол
1 с.л. захар
100 мл. олио
400 мл. топла вода





Приготвяне:

От продуктите замесвам тесто. Оставям да втаса. Разтеглям леко, върху набрашнена повърхност и сгъвам от двете страни към средата. Завъртам го и сгъвам другите две страни към средата. 
Оставям хляба да втаса отново върху хартия за печене. Слагам глинен съд във фурната и я включвам на 220 С. Втасалия хляб, поръсвам с брашно и малко грис.






Слагам го в съда, заедно с хартията, затварям с капак и пека около 30- 40 мин. Изваждам върху решетка да се охлади.