петък, 26 февруари 2016 г.

Кюфтета по чирпански


Продукти: 

700 гр. кайма, смес
1 - 2 с.л. ориз
черен пипер
сол
голяма глава лук
2 моркова
4-5 картофа
4 -5 с.л. домати от консерва
дафинов лист
олио
брашно 




Приготвяне:


Подправям каймата със сол, черен пипер и чубрица, на вкус. От каймата и измития ориз (понякога не слагам ориз) оформям кюфтета. 
В тенджера запържвам нарязания на ситно лук и настърганите моркови. След омекване, добавям 1-2 с.л. брашно и 1 ч.л. червен пипер, следват нарязаните на ситно домати (белени). Добавям 1 дафинов лист и сол, както и 1 - 2 ч.ч. топла вода. След като сосът заври, пускам кюфтетата, оваляни в брашно и картофите, нарязани на кубчета, намалявам огъня. Оставям на слаб огън, до готовност. 








вторник, 23 февруари 2016 г.

Панагюрище 4 - къщи музеи


Дудекова къща


Построена е през 1856 г. Собственост на търговеца Петър Дудеков, убит от турците при потушаване на Априлското въстание.
Дудековата къща пази страшен спомен за драматичните събития от 30 април 1876 г. Тогава турската войска и башибозук нахлуват в града, а в къщата се укриват жени, старци и деца. Тук Петър Щърбанов, за да не попадне жив в ръцете на турците, се самоубива като неговите предсмъртни думи са:"Важното е, че България ще живее". Паметен знак бележи имената на загиналите в този дом, а българската кръв и до сега личи върху дървеното вътрешно стълбище.























































В двора на Историческия музей.
















Тутева къща

В Тутевата къща на 20 април 1876 г. се обявява Априлското въстание. Иван Тутев е бил заможен панагюрски гражданин и участник в революционното дело. Неговата къща е последната квартира на Бенковски в Панагюрище. След пристигането на куриера с вестта, че Копривщица е възстанала, ръководителите начело с Бенковски и Волов решили да вдигнат Априлското въстание. Ентусиазираният Волов дал два изстрела със своята пушка. От тази къща излезли четиримата апостоли - Бенковски, Волов, Захари Стоянов и Икономов, облечени във въстаннически униформи и въоръжени с възгласи за бунт срещу турската тирания. Къщата оцеляла след бурните събития и до днес е непокътната, такава, каквато е била по време на Априлското въстание през 1876г. Сега е превърната в музей.





























Лековата къща

Къщата на Иван Леков е построена след Кримската война и е изографисана през 1873г. Собственикът й, богат търговец, е революционен деец и участник в Априлското въстание. Къщата е посещавана от Апостола на свободата – Васил Левски. Изключителната стенописна украса отвътре и отвън на сградата е изпълнена от местния майстор Иван Зографов. В салона впечатлява “Колелото на живота”, отразяващо характерната за епохата житейска философия. Лековата къща е възпята от великия български поет Пенчо Славейков в поемата му " Кървава песен". Къщата е възстановена през 2004 година чрез проекта "Красива България". 














19 януари 2016 година 160 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА РАЙНА КНЯГИНЯ

Случайно ние посетихме къщата музей на 21 януари.


Родната къща на Райна Княгиня е паметник на културата с национално значение, годината на построяване – 1673 и нейните първи собственици – Тасо и Михо. В този дом, на 18.01.1856г. се ражда бъдещата знаменоска на Априлското въстание – Райна Попгеоргиева Футекова – Райна Княгиня.
През 1979/81г. е извършена основна реставрация на къщата. Сред ценните реликви в музея е Главното знаме на панагюрските въстаници, което Райна Княгиня възпроизвежда през 1901г. по случай първото официално честване на Априлското въстание. В двора на къщата-музей се намира мраморна скулптура на знаменоската, под която се съхраняват нейните тленни останки. През 1992г. наследниците на Райна Княгиня даряват къщата на Община Панагюрище. Повече от половин столетие, около два милиона и половина българи свели глави, минават през малката дървена портичка, за да се поклонят пред безсмъртното дело на Знаменоската и отнесат със себе си частица от родолюбието на една велика епоха.




































Из улиците на Панагюрище - домовете на знайни и незнайни герои...


Посетих и природонаучния музей, но батерията на апарата ми падна и не успях да снимам, направих снимки с телефона, но дори още не съм ги свалила.


И на път за дома - истинска зимна приказка...





Ще запазя за дълго впечатленията и емоциите си от това кътче на родината, наситено с история...

* Ползвала съм източници от Интернет за текстовата част на публикацията.